tanuló- vagy gyermekbalesetről

A tanuló- vagy gyermekbaleset jegyzőkönyvezése, a tanulónak, illetve a szülőnek, valamint a fenntartónak eljuttatása során a közoktatásról szóló, többször módosított, 1993. évi LXXIX. törvény (a továbbiakban: Tv.) 40. § (5) bekezdése, 91. § (4) bekezdésének f) pontja, 121. § (1) bekezdésének vonatkozó pontjai a Tv. 2. számú melléklete, valamint a nevelési-oktatási intézmények működéséről szóló, többszörösen módosított 11/1994. (VI. 8.) MKM rendelet (a továbbiakban: R.) 2. és 4. számú melléklete, továbbá e jegyzőkönyv kitöltésére vonatkozóan a következők szerint kell eljárni:
Folytatás a túloldalon!
Ezt a jegyzőkönyvet fel kell venni a gyermeket vagy a tanulót a nevelési-oktatási intézmény felügyelete alatt – de nem szakképzésben folyó gyakorlati képzés során – ért, 3 napon túl gyógyuló baleset kivizsgálását követően.
A jegyzőkönyvet legalább 3 példányban kell készíteni, amelyből elkészültekor, de legkésőbb a tárgyhót követő hónap 8. napjáig 1 példányt át kell adni a tanulónak, gyermek és kiskorú esetén a szülőnek, és legalább egy példányt meg kell küldeni a fenntartónak. További 1 példány, a baleset esetleges egyéb dokumentumaival együtt a nevelési-oktatási intézmény baleseti nyilvántartásának (lásd a „Nyilvántartás tanuló- és gyermekbaleseteről” című nyomtatványt) melléklete.
A kódnégyzetekbe a kérdezett számadatot vagy a felsorolásból a kivizsgálás alapján kiválasztott válaszsorszámot kell beírni. A kettős kódnégyzetekbe egyjegyű szám esetén a bal oldali négyzetbe 0-t kell beírni.
A felsorolás „Egyéb” pontjának választásakor szöveges választ is kell írni a kódnégyzet melletti pontozott helyre.
A balesetnek két oka jelölhető meg a kódnégyzetekben. A súlyos tanuló- vagy gyermekbaleset fogalmát az R. határozza meg. Ilyen balesetről az R.-ben meghatározott módon haladéktalanul tájékoztatni kell a fenntartót.
Ha a balesetről első alkalommal töltenek ki jegyzőkönyvet, az „Adatszolgáltatás jellege” rovat kódnégyzetébe az 1. számot kell beírni. Ha a balesetről már korábban töltöttek ki jegyzőkönyvet, de valamely adat, megállapítás miatt módosítás történt, az „Adatszolgáltatás jellege” rovat kódnégyzetébe a 2. számot kell beírni. A módosító jegyzőkönyv nyilvántartási száma változatlan marad.
A hasonló balesetek megelőzéséhez szükséges intézkedést akkor is fel kell tüntetni, ha az már közben megtörtént.
Ha a kivizsgálást a tárgyhót követő hónap 8. napjáig nem lehet befejezni, és ezért a jegyzőkönyv elküldése késik, azt a „Megjegyzések, … egyéb észrevételek” rovatban indokolni kell.
A tanuló, illetve a nevelési-oktatási intézménynek a tanuló- vagy gyermekbaleset kivizsgálásával kapcsolatos intézkedése, döntése, illetve intézkedésének elmulasztása ellen a Tv. 83-84. §-aiban előírtak szerint, a tudomásra jutástól számított 15 napon belül az intézményvezetőnek benyújtott kérelemmel eljárást indíthat.
A fenntartónak illetve a jegyzőnek, főjegyzőnek a jegyzőkönyvek továbbküldésére vonatkozó feladatait az R. tartalmazza.
A baleset körülményei és részletes leírása (a baleset előzményei, a sérült tevékenysége a baleset idején, a baleset okai, a baleset leírása, a sérült testrész(ek) jellege, a sérült ellátására tett intézkedés):
(Ha szükséges, külön lapon kell folytatni.)
A hasonló balesetek megelőzéséhez szükséges intézkedés:
Megjegyzések, valamint az óvodaszék, iskolaszék, kollégiumi szék, ezek hiányában a szülői szervezet (közösség), illetve az iskolai diákönkormányzat részvétele, egyéb észrevételek:
Kelt:
P. H.
……………………………………..
az intézmény vezetőjének
neve és aláírása