Kockázatértékelés, Munkavédelmi kockázatértékelés, munkahelyi kockázatértékelés
A kockázatfelmérés és kockázatértékelés nem más, mint gondos áttekintése annak, hogy az adott munkahelyen mi károsíthatja, veszélyeztetheti a dolgozókat, és milyen intézkedések szükségesek a munkavédelmi kockázatok lehető legcsekélyebbre csökkentésére, illetve megelőzésére. Azonban ezt az eddigiektől eltérően, egységes szemléletben, a munkáltatónál folyó valamennyi tevékenységre, technológiára, veszélyes anyagra stb. kiterjedően kell vizsgálni, felmérni, elemezni és értékelni.
A munkavédelmi törvény alapján a munkáltatónak kötelező a kockázatfelmérés és kockázatelemzést elvégezni. A kockázatértékelés elvégzése munkabiztonsági és munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősül.
A kockázatértékelés dokumentumát a munkáltató köteles a külön jogszabályban foglaltak szerint, de legalább 5 évig megőrizni.
Álláspontunk szerint a munkavédelem legfontosabb dokumentuma a kockázatértékelés. Mivel ez alapján értesül a munkáltató a lehetséges veszélyekről és azok elhárítási módjairól. A kockázatértékelés mellékleteként a veszélyek megszüntetése, illetve mérséklése érdekében ütemtervet készítünk a feladat, határidő és felelős konkrét megnevezésével.
Szolgáltatásunk:
Elkészítése folyamán felderítésre kerülnek a munkavédelmi és a tűzvédelmi hiányosságok, táblázatos formában javaslatot teszünk a feltárt kockázatok elfogadható szintű mérséklésére, amely szervezési és műszaki intézkedések formájában ölthet testet. A jogszabályi követelményeknek megfelelően a hibák súlyozásra kerülnek a hiányosság kijavítása érdekében felelős és határidő előírásával.
A kockázatértékelés dokumentációjában a meglévő állapotok kerülnek összevetésre a jogszabályi követelményekkel. A dokumentációban elemezzük a munka-és tűzvédelem helyzetét, amely a munkahelyekre, technológiára, munkakörnyezetre és a munkaeszközökre terjed ki.
A dokumentáció az alábbi tartalommal készül:
- Általános értékelés (kockázatértékelés folyamata, alapja, jogszabályi háttere, dokumentációk tanulmányozása, engedélyek átnézése, oktatások értékelése, gépek berendezések általános követelményeinek elemzése, mérési jegyzőkönyvek értékelése, foglalkozás-egészségügyi helyzet elemzése, elsősegélynyújtás megfelelősége, felhasznált anyagok vizsgálata, egyéni védőeszközök vizsgálata, anyagmozgatás, raktározás, tárolás, kiszolgáló és szociális helyiségek felmérése, tűzvédelem kockázatai, áramütés kockázatai, stb.)
- Képernyős munkahelyek kialakítása,
- Munkahely kialakítása a jogszabályok tükrében,
- Kémiai kockázatok,
- Elcsúszás, elesés, anyagmozgatás kockázata,
- Biológia kockázatok,
- Veszélyes anyagok kockázatai,
- Hát-és deréktáji sérülések kockázata,
- Gépek, berendezések, munkaeszközök kockázata,
- Optikai sugárzás kockázata,
- Stressz kockázatai,
- Összefoglalás táblázatos feladatterv