Fire Box Kft.

Munkavédelem, Tűzvédelem és Környezetvédelem

Firebox / Hírek / A NMH MUNKAVÉDELMI ÉS MUNKAÜGYI IGAZGATÓSÁGA 2014. ÉV ELSŐ FÉLÉVÉBEN A EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÓKAT KÉSZÜL ELLENŐRZNI
A NMH MUNKAVÉDELMI ÉS MUNKAÜGYI IGAZGATÓSÁGA 2014. ÉV ELSŐ FÉLÉVÉBEN A EGÉSZSÉGÜGYI SZOLGÁLTATÓKAT KÉSZÜL ELLENŐRZNI

         

 

Munkavédelmi ellenőrzés tárgya: Az egészségügyi szolgáltatás keretében használt, éles vagy hegyes munkaeszközök által okozott sérülések megelőzésére, az ilyen eszközök használatából eredő kockázatok kezelésére, valamint az egészségügyi tevékenységet végző személyek tájékoztatására és képzésére vonatkozó munkavédelmi követelmények teljesítésének célvizsgálata egészségügyi szolgáltatóknál.

 

Ellenőrzés Időpontja: 2014. 1. félévMunkavédelmi kockázatértékelés

 A célvizsgálat indokolása: Az egészségügy területén dolgozó munkavállalóknál nagy számban fordulnak elő tű vagy más éles vagy hegyes eszközök által okozott sérülések. E sérülések aggodalomra adnak okot, mivel a munkavállaló a sérülés során a vér útján terjedő betegségeknek több mint 20 fajtájával fertőződhet meg.

 

Az ellenőrzéssel érintett kötelezettséget előíró jogszabályhely (vonatkozó jogszabály):

 

Az egészségügyi szolgáltatás keretében használt, éles vagy hegyes munkaeszközök által okozott sérülések megelőzésére, az ilyen eszközök használatából eredő kockázatok kezelésére, valamint az egészségügyi tevékenységet végző személyek tájékoztatására és képzésére vonatkozó követelményekről szóló 51/2013. (VIT. 15.) EMMI rendelet és a biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről szóló 61/1999. (XII. 1.) EüM rendelet.

 

A lefolytatni tervezett ellenőrzések száma: a célvizsgálat két hónapja alatt felügyelőnként 6 munkáltató.

Az ellenőrzések az egészségügyi szolgáltatóknál, az egészségügyi szolgáltatás keretében használt, éles vagy hegyes munkaeszközök által okozott sérülések megelőzésére, az ilyen eszközök használatából eredő kockázatok kezelésére, valamint az egészségügyi tevékenységet végző személyek tájékoztatására és képzésére vonatkozó munkavédelmi követelmények teljesítésének vizsgálatára terjedjenek ki.

 

Szeretném felhívni a figyelmüket, hogy a munkavédelmi területet érintő új jogszabály lépett hatályba Július 16-tól. A rendelet a következő: 51/2013. (VII. 15.) EMMI rendelet az egészségügyi szolgáltatás keretében használt, éles vagy hegyes munkaeszközök által okozott sérülések megelőzésére, az ilyen eszközök használatából eredő kockázatok kezelésére, valamint az egészségügyi tevékenységet végző személyek tájékoztatására és képzésére vonatkozó követelményekről.

 

Néhány idézet a rendeletből:

1. § E rendelet hatálya kiterjed

a) a munkavállalót foglalkoztató egészségügyi szolgáltatóra,

b) az egészségügyi szolgáltatónál közalkalmazotti jogviszonyban, munkaviszonyban, közszolgálati jogviszonyban, kormányzati szolgálati viszonyban, valamint szolgálati jogviszonyban foglalkoztatott, egészségügyi tevékenységet végző természetes személyre,

c) a b) pont hatálya alá nem tartozó, az egészségügyi szolgáltatónál a szolgáltató működőképességének, illetve az egészségügyi szolgáltatások üzemeltetésének biztosítása céljából munkavégzésre irányuló jogviszony alapján tevékenységet végző természetes személyre, és

d) a közvetlenül az egészségügyi ágazathoz kapcsolódó szolgáltatásokban és tevékenységekben részt vevő gyakornokokra és tanulókra.

4. § (1) Az egészségügyi szolgáltató az éles vagy hegyes eszközök kiválasztásakor, ezt követően a biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről szóló rendeletben előírt gyakorisággal értékeli a munkavállalók biztonságát és egészségét érintő kockázatokat.

11. § Az e rendelet hatálybalépésekor működési engedéllyel rendelkező egészségügyi szolgáltató a kockázatértékelést és a bejelentést a biológiai tényezők hatásának kitett munkavállalók egészségének védelméről szóló 61/1999. (XII. 1.) EüM rendelet 3. § (3) bekezdésében előírt, soron következő kockázatértékelés keretében, illetve azzal egyidejűleg készíti el, illetve teszi meg.

            A jogszabály alapján az egészségügyi intézményeknek: járóbeteg- és fekvőbeteg-szakellátás, kórházak, házi-, gyermekorvosi, állami mentőszolgálat, fogorvosi és foglalkozás-egészségügyi praxisoknak, állami vérellátó szolgálatnak, valamint az egészségügyi szolgáltatást nyújtó egyéb intézményeknek lennie kell a munkahelyi kockázatelemzésen kívül biológiai kockázatbecslésnek is. Arra az esetre vonatkozik a rendelet, ha a szolgáltatónak van legalább egy fő alkalmazottja.

            A Fire Box Kft szakemberei Magyarország egész területén vállalják a egészségügyi szolgáltatás keretében használt éles és hegyes tárgyak kockázatértékelésének elkészítését.

             Weboldalunkon megtekintheti referenciáinkat és a minőségi munkánkról tanúskodó ISO 9001 és Bisnode tanúsítványt, valamint rendelkezünk speciális szakmai követelményekre kifejlesztett tűzvédelmi, munkavédelmi és környezetvédelmi vállalkozások szakmai felelősségbiztosításával.

Keressenek minket bizalommal!

 

 

Országos lefedettség


Fire Box Kft.
2600 Vác, Avar utca 5.
+36 27/501-175
firebox@firebox.hu
©2016

Bisnode tanusitvany