Munkahelyi elsősegélynyújtás
A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 46.§-a és a 3/2002. SzCsM-EüM rendeletbenértelmében a munkahelyen – jellegének, elhelyezkedésének, a veszélyforrásnak, a munkavállalók létszámának, a munka szervezésének megfelelően – biztosítani kell a munkahelyi elsősegélynyújtás tárgyi, személyi és szervezési feltételeit.
Minden munkahelyen a munkáltatóknak biztosítani kell a kiképzett munkahelyi elsősegélynyújtó munkavállaló jelenlétét.
Az elsősegélynyújtó ismeretek elsajátításával nem csak törvényi kötelezettségének tesz eleget, kiképzett munkatársai akár életet is menthetnek!
Szolgáltatásinkról részletesebben
A munkahelyi elsősegélynyújtás személyi és tárgyi feltételei
Személyi feltételek
A munkáltató köteles kiképzett munkahelyi elsősegély-nyújtó munkatársat az elsősegélynyújtással megbízni és jelenlétét minden műszakban biztosítani. Az elsősegély nyújtók száma a munkahelyek sajátosságaitól függ: a munkafolyamatok kockázatától, a munkavállalók létszámától valamint a balesetek előfordulásától.
Egyszemélyes munkavégzés esetén képzett elsősegélynyújtót nem kell kijelölni, de a munkavállalót a tevékenységével összefüggő elsősegélynyújtási ismeretekre ki kell oktatni.
Kiképzett elsősegélynyújtónak azt a munkatársat kell tekinteni, aki
a) elsősegélynyújtási ismeretekből – szakmai képzés keretében, kiképzett, oktatott és vizsgázott,
b) az állami intézményeknél – az elsősegélynyújtási ismeretek megszerzése céljából – szervezett tanfolyamokon vizsgát tett
c) gazdasági társaságoknál, oktatási intézményeknél – az Elsősegélynyújtási ismeretek megszerzése céljából – szervezett tanfolyamokon vizsgát tett.
A két évnél régebben vizsgázott személy akkor minősül kiképzettnek, ha a részére az ismeretfelújító oktatás (továbbképzés) folyamatosan megtörtént.
Tárgyi feltételek
Hordágy kell biztosítani: ott, ahol a helyiségek mérete, a végzett tevékenység jellege és a balesetek gyakorisága ezt indokolja.
Mentődobozok darabszámát és MSZ 13553 szabvány szerinti típusát a fenti szempontok figyelembevételével indokolt meghatározni.
Az elsősegélynyújtó felszerelést megfelelő mennyiségben és minőségben, jól látható, könnyen és gyorsan elérhető, szennyeződéstől védett helyen kell készenlétben tartani. A hozzájuk vezető utakat a külön jogszabályban meghatározottak szerint kell jelölni. Gondoskodni kell az elhasznált, lejárt, használhatatlan eszközök pótlásáról.